Broń Pamięta! Cześć i Chwała Bohaterom!

Dziś obchodzimy 77 rocznicę pomordowania pracowników Fabryki Broni. Z tej okazji pod pomnikiem upamiętniającym tragiczne wydarzenia, odbyły się uroczystości, na których nie mogło zabraknąć władz naszego klubu, a także kibiców!

FOTOGALERIA Z UROCZYSTOŚCI TUTAJ

WIDEO Z UROCZYSTOŚCI TUTAJ

To wspaniała tradycja, że dziś młodsze pokolenia pamiętają o traicznych październikowych wydarzeniach roku 1942. Nie mogło zabraknąć nie tylko przdstawicieli naszego klubu, ale również władz Fabryki Broni z prezesem Adamem Suligą, członkami związków zawodowych,pracownikami fabryki. Byli obecni przedstawiciele władz miasta z wiceprezydentem Jerzym Zawodnikiem na czele i władz starostwa z Waldemarem Trelką, starostą powiatu. Byli też przedstawiciele wielu innych organizacji. Od Zbigniewa Cebuli, szefa zakładowej Solidarności, w stronę władz miasta skierowana była prośba, aby możliwie jak najszybciej zrestaurowano oba pomniki znajdujące się od 1981 roku wokół starej siedziby Fabryki Broni. Miejmy nadzieję, że wszystkie środowiska zrobią wszystko, aby o to zadbać. 

Z KART HISTORII
Minęło już 77 lat od tamtych tragicznych wydarzeń. Pociągiem podążającym do Skarżyska jechała grupa bojowa Armii Krajowej, w celu wykonania wyroku na konfidencie gestapo. W Rożkach podczas sprawdzania dokumentów przez żandarmerię niemiecką, doszło do wymiany strzałów między żandarmami i partyzantami. Zginął wówczas dowódca major Ewaryst Żetycki i dwóch żandarmów. Kilku zostało rannych. W ręce Niemców wpadł pistolet vis nr. 1078. Taki sam jak produkowano w radomskiej fabryce.
Już następnego dnia gestapo weszło do zakładu, aby ustalić do kogo należał pistolet i jak znalazł się w rękach partyzantów. Rozpoczęto aresztowania i rewizję podejrzanych. Po krótkim śledztwie rozpoczęto egzekucję. Zarówno w Rożkach jak i obok budynku Fabryki Broni, a także na ulicy Warszawskiej i Kieleckiej.  Na szubienicach zginęło około 50 osób. Aż 26 z nich to pracownicy fabryki.
W miejscu gdzie stały szubienice, gdzie 14 października 1942 roku zamordowano 15 pracowników Fabryki Broni, dziś stoi pomnik.

To właśnie pod tym pomnikiem corocznie kibice Broni, władze naszego klubu biorą udział w uroczystościach upamiętniających pomordowanych.