Co słychać u Rafała Siadaczki?

Przegląd Sportowy przeprowadził bardzo ciekawy wywiad z Rafałem Siadaczką, wychowankiem Broni Radom, jednym z najbardziej zasłużonych zawodników naszego klubu. Warto poczytać.
Z Widzewem i Legią wygrywał ligę, występował w Champions League. Teraz Rafał Siadaczka prowadzi sklep budowlany.

Dariusz Dobek: Dawno nie było pana w mediach.

Rafał Siadaczka: Jeszcze kiedy grałem w piłkę, nie pchałem się przed kamery. A teraz, gdy zająłem się czymś innym, tym bardziej nie mam po co pojawiać się w gazetach.

 Dalej wołają na pana „Sonia”?

Rafał Siadaczka: W Łodzi tak mnie nazywali. Piotrek Szarpak wymyślił to przezwisko i się przyjęło. Nie przeszkadzało mi to.

 Pierwsze, co nasuwa się na myśl o Rafale Siadaczce, to potężne uderzenie. Kilka goli z rzutów wolnych też pan strzelił. Teraz w lidze ze świecą szukać skutecznych wykonawców rzutów wolnych.

Rafał Siadaczka: Siłę uderzenia w pewnym stopniu można wytrenować, ale generalnie trzeba się z tym urodzić. Tak jak ja. A co do wolnych, trudno  mi się odnieść, bo już coraz rzadziej oglądam ekstraklasę.
 

Brakuje czasu?

Rafał Siadaczka: Nie do końca. Zmieniłem dostawcę telewizji, a mecze w internecie to już nie to samo.  Zacina się i w ogóle.

 

Przesyt piłki?

Rafał Siadaczka: Może nie aż tak, bo kiedy gra kadra czy jest szlagier ligowy, to staram się oglądać. Ale coś się skończyło, człowiek zajął się innymi rzeczami. 

 

Przez znaczną część kariery miał pan do czynienia z Franciszkiem Smudą. Ma pan swoją koncepcję, dlaczego nie wyszło mu w kadrze?

Rafał Siadaczka: Przed Euro 2012 nie posłuchał swoich przeczuć, tylko zaufał ludziom od przygotowania fizycznego, co było błędem. Ale to jest tylko moje zdanie.

 

Kiedy pracowaliście w Widzwie, zdarzało się, że za mocno przykręcał śrubę?

Rafał Siadaczka: Rzadko, a jeśli już, Tomek Łapiński szedł do trenera i załatwiał sprawę. 

 

Wokół meczów Legii z Widzewem, które w 1996 i 1997 roku decydowały o tytułach, powstało wiele legend.

Rafał Siadaczka: Mogę tylko powiedzieć, że w obu przypadkach czuję się pełnoprawnym mistrzem Polski. A jaka jest prawda? Nigdy się nie zastanawiałem, czy ktoś coś puścił. W Widzewie nikt o tym nie mówił. Zresztą równie dobrze w Łodzi mogli mieć pretensje, że Sylwek Czereszewski mi uciekł i strzelił na 2:0. A przecież specjalnie tego nie zrobiłem. Inna sprawa, że z Tomkiem Łapińskim lubimy wspominać ten mecz z 1997 roku przy Jacku Zielińskim. Przy prowadzeniu 2:0 piłkarze Legii się ściskali i opowiadali, co kupią sobie za premię… A my wygraliśmy 3:2 i zdobyliśmy tytuł. I to według mnie uczciwie. Podobnie jak pierwszy, rok wcześniej. Wiem o plotkach. Mówiło się, że Grajewski i Pawelec przywieźli do Warszawy pieniądze dla Legii za podłożenie się nam. Tyle że to były nasze zaległe premie, które miały nas zmotywować. I podziałało.

 

Z Widzewa odszedł pan do Austrii Wiedeń. Nie było lepszej oferty?

Rafał Siadaczka: Nie, ta była jedyna. Zresztą teraz piłkarzom jest łatwiej wyjechać. Wystarczy, że rozegra jakiś mecz w ekstraklasie i już ma propozycje transferowe.  

 

Po roku w Austrii wrócił pan do Polski i trafił do Legii. 

Rafał Siadaczka: Trener zmienił koncepcję i powiedziano mi, że mogą mnie wypożyczyć za darmo, więc pierwsze, co przyszło mi do głowy, to telefon do trenera Smudy. On powiedział mi, żebym się spakował i przyjechał na zgrupowanie.

To było drugie podejście do Legii, w której grał już pan w sezonie 1991/92.

Rafał Siadaczka: Przyszło powołanie do wojska. Trafiłem na komisję poborową, gdzie powiedziano mi, że nie pojadę na poligon, tylko do Legii. Było już po przemianach ustrojowych, ale w klubie znajdowali się ludzie z poprzedniego systemu. 

 

Za drugim razem w Legii ponownie spotkał pan Łapińskiego. Kontakt utrzymujecie do dziś.  Z kimś jeszcze?

Rafał Siadaczka: Tak, z Jackiem Zielińskim. Staramy się jeździć we trójkę na ryby, ale trudno nam zgrać terminy. W tym roku byliśmy raz, jednak nie ma się czym pochwalić, bo nie trafiliśmy z pogodą. 

 

Łapiński i Zieliński pracują w swoich byłych klubach. Pierwszy w Widzewie jest doradcą zarządu ds. sportowych, drugi dyrektorem akademii Legii. Pan jest poza piłką.

Rafał Siadaczka: Do pracy szkoleniowej się nie nadaję, jestem za bardzo nerwowy. Gdybym miał trenować dzieci, zaraz byłyby skargi do rodziców.

 

W Widzewie Smuda powtarzał, że ma trzy lokomotywy: Łapińskiego, Szczęsnego i pana. Chodziło mu o papierosy.

Rafał Siadaczka: Nigdy nie byłem typem maratończyka, tylko szybkościowcem. Nie to, co Zbyszek Wyciszkiewicz, który bazował na wydolności. On mógł rozegrać 90 minut, zejść, napić się kawy i znowu grać. Ale zgadza się, paliliśmy wtedy dużo.

 

Poważne granie w piłkę musiał pan zakończyć nie z powodu papierosów, a cukrzycy.

Rafał Siadaczka: To nie było tym spowodowane.

 

Nie? Taka wersja obowiązuje od lat.

Rafał Siadaczka: Miałem swoje problemy z Legią, ale chciały mnie inne kluby. Gdy zadzwoniło KSZO, dyrektor Janusz Olędzki powiedział, że mam cukrzycę i on nawet nie wie, czy ja jeszcze mogę grać w piłkę. I być może z tego powodu nikt już po mnie się nie zgłosił.

 

Stał się pan ofiarą złej famy?

Rafał Siadaczka: Nie wiem, być może. Byłem świadkiem tylko tamtej jednej rozmowy pana Olędzkiego. Ile zdarzyło się ich później? Nie wiem. Być może potem drogą pantoflową się to rozeszło. Wkrótce mój czas w Legii się skończył. Przez trenera Okukę zostałem odsunięty od pierwszego zespołu. Oferty się nie pojawiały, więc rozwiązałem kontrakt, spakowałem się i wróciłem do Radomia. 

 

Cukrzyca nie odbijała się na pańskiej formie?

Rafał Siadaczka: W ogóle mi nie przeszkadzała. Zachorowałem podczas gry w Legii, ale nadal w niej występowałem. Z tym da się żyć. Trzeba się tylko bardziej pilnować i jeszcze lepiej prowadzić. 

 

Na co dzień odczuwa pan tę chorobę?

Rafał Siadaczka: Byłem w klinice we Włoszech, leczenie tam bardzo mi pomogło. Lekarstwa nadal muszę brać regularnie, ale w niczym mi to nie przeszkadza. 

 

Wspomniał pan o powrocie do Radomia. Miał pan wtedy 30 lat i właściwie skończył karierę. Nie szukał pan możliwości powrotu do ekstraklasy?

Rafał Siadaczka: Nie myślałem o tym, żeby dzwonić do kogoś i się napraszać. Nie miałem menedżera, zresztą wtedy nie było to takie powszechne.

 

Zderzenie się z normalnym życiem było trudne?

Rafał Siadaczka: Dobrze się złożyło, że razem z Tadkiem Łukiewiczem, kolegą z Mazowsza Grójec, przejęliśmy skład materiałów budowlanych w Białobrzegach koło Radomia. Akurat jego wuj przechodził na emeryturę i trafiła się okazja. To było dla nas coś nowego. Początki nie były łatwe, wszystkiego uczyłem się od podstaw. Miałem dużo rzeczy na głowie i nie myślałem o powrocie do piłki. 

 

Tak łatwo pan odpuścił?

Rafał Siadaczka: Wiadomo, że gdybym znowu chciał wejść na poziom ekstraklasy, musiałbym wrócić do codziennych treningów. A to byłoby nie do pogodzenia, bo prowadzenie takiego biznesu pochłania dużo czasu. Musiałbym oddać część obowiązków w firmie w inne ręce, a wiadomo, że takich spraw najlepiej pilnować samemu.

 

Postawił pan na pewniejsze źródło dochodu niż pogoń za marzeniami o ponownej grze w ekstraklasie?

Rafał Siadaczka: Nie chciałem ryzykować. Siedzieć z założonymi rękami też nie mogłem, bo choć miało się jakieś oszczędności, to wiadomo było, że prędzej czy później ta kupka się skończy. Dobrze, że trafiła się taka okazja, bo gdyby człowiek tak usiadł i zaczął myśleć, to zdążyłby się zestarzeć.

 

Po odejściu z Legii grywał pan w niższych ligach. Zdarzało, że wytykano pana palcami?

Rafał Siadaczka: Tak, ale rzadko. 

 Bolało?

Rafał Siadaczka: Czy bolało… Było to przykre, bo przecież ten ktoś, kto szydził ze mnie z trybun, parę lat wcześniej nosiłby mnie na rękach. Dla mnie to nie był powód do wstydu, że grałem w B-klasie.  

 

Jest pan zadowolony z kariery?

Rafał Siadaczka: Tak. Wiadomo, że człowiek nigdy nie jest do końca spełniony. Ale z drugiej strony pewnie niejeden piłkarz chciałby osiągnąć to co ja. 

 

Nie żałuje pan czasem tego, że nie gra pan w obecnych czasach, gdy pieniądze są większe, a otoczka ligi na wyższym poziomie.

Rafał Siadaczka: Nie, cieszę się, że grałem wtedy. Pewnie bym się nie odnalazł w czasach, gdy wszyscy siedzą z telefonikiem, pstrykają zdjęcia, a mnie często zdarza się zapomnieć go do pracy. Poza tym teraz duże znaczenie mają wygląd, fryzura, te sprawy. A wtedy? Miałem długie włosy i było OK. Ogoliłem się na łyso – też było w porządku.

 Fryzura krótko z przodu, długo z tyłu w latach 90. to było coś!

Rafał Siadaczka: Tak, oprócz mnie m.in. Rysiek Staniek ją nosił. Gdy w 1996 roku szedłem do ślubu, to skróciłem włosy. Nawet nie dlatego, że żona kazała, tylko sam stwierdziłem, że już wystarczy.

Źródło: PrzegladSportowy.pl
Pełny wywiad czytaj TUTAJ
 

 

PODOBNE WPISY