Dwóch Mistrzów Polski w trzeciej lidze?

     Na boiskach trwa walka o awanse i ligowy byt, tymczasem kształt i skład trzeciej ligi może zależeć nie tylko od wyników na boisku, ale także od decyzji organizatorów. MZPN uwzględniając możliwe warianty wydarzeń przygotował terminarz ligowy zakładający udział w rozgrywkach trzeciej ligi łódzko - mazowieckiej aż...20 drużyn. Niedawno pisaliśmy o drużynach likwidowanej Młodej Ekstraklasy, które mogą dołączyć do trzeciej ligi, Dzisiaj o dwóch zasłużonych klubach, które przeżywają problemy i w związku z nimi mogą rozpocząć nowy etap historii od rozgrywek trzeciej ligi w grupie w której występuje Broń. Oczywiście do ostatecznych rozwiązań jeszcze daleko, ale najbliższy sezon ligowy może być niezwykle ciekawy.
 
     ŁKS Łódź i Polonia Warszawa to dwa kluby, które są zaliczane do jednych z najstarszych w Polsce, oba też dwukrotnie zdobywały mistrzostwo Polski. Niestety, oba także popadły w ogromne problemy – ŁKS –owi została cofnięta licencja i został usunięty z rozgrywek I ligi, a Polonia – mimo dobrych wyników w lidze nie otrzyma licencji na grę w ekstraklasie, a dotychczasowy właściciel na pewno nie będzie jej wspierał dalej.
    Na gruzach upadłych spółek powstają nowe kluby, które chcą nawiązać do tradycji ŁKS-u i Polonii. Wczoraj oficjalnie przekształcono Akademię Piłkarską ŁKS Łódź na ŁKS Łódź i nowy klub oparty na Akademii i Stowarzyszeniu Kibiców ma w najbliższym sezonie reaktywować udział w seniorskich rozgrywkach (w tej chwili jedynie juniorzy starsi grają w lidze makroregionalnej). Także osoby związane z Polonią chcą, aby „czarne koszule” grały dalej. Stowarzyszenie Kibiców Klubu Sportowego Polonia Warszawa z którym związane są znane osoby ze świata mediów i polityki chcą przejąć drużynę od dotychczasowego właściciela.
      W obu przypadkach nie wiadomo od jakiego szczebla rozgrywek mieliby zacząć grać piłkarze „nowych” – ŁKS- u i Polonii. Przedstawiciele obu stowarzyszeń wspominają o możliwości startu w trzeciej lidze – oczywiście za zgodą MZPN i ŁZPN prowadzących rozgrywki tej ligi oraz PZPN. Biorąc pod uwagę historię i sukcesy obu klubów – nie jest to niemożliwe. Gdyby tak się stało – w najbliższym sezonie gościlibyśmy i ŁKS i Polonię Warszawa.
        Co oznaczałoby dołączenie obu klubów do trzeciej ligi? Piłkarsko – wystartowałyby dwie drużyny, które jak najszybciej ( wzorem choćby Lechii Gdańsk czy Pogoni Szczecin) chciałyby wrócić do ekstraklasy. Za nimi stałby duży budżet, możliwości ludzie i na pewno szybko staliby się faworytami rozgrywek. A w przypadku kibiców Broni, szczególnie tych starszych – pojedynki z „Czarnymi koszulami” i ŁKS miałyby także chcrakter sentymentalny – wszak przez ponad dwadzieścia lat trwała przyjaźń kibiców Broni i Polonii, ale także wielu jeszcze pamięta dawne ( lata 80-te XX wieku) bliskie kontakty pomiędzy fanami Broni i ŁKS.
       To nie jedynie niewiadome – PZPN musi jeszcze zdecydować gdzie umieścić powstałe w miejsce drużyn Młodej ekstraklasy rezerwy Legii, Widzewa i GKS Bełchatów. Możliwe, że sezon 2013/14 będzie rekordowo długi. O wzelkich decyzjach dotyczących rozgrywek w nowym sezonie będziemy informować na beżąco.

PODOBNE WPISY