Finał Pucharu Polski na szczeblu ROZPN

Orzeł Wierzbica – Broń Radom

Środa, godzina 15

Już w środę czekają nas wielkie emocje. 24 lata temu piłkarze Broni Radom, a właściwie ówczesne rezerwy po raz ostatni wywalczyły Puchar Polski na szczeblu okręgu. Zmiana systemu w tych rozgrywkach daje nam szanse na wywalczenie tego trofeum. Mecz w Wierzbicy z tamtejszym Orłem z wielu względu zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

W dotychczasowej historii rozgrywek o okręgowy Puchar Polski Broń zwyciężała sześciokrotnie. Trzy razy jeszcze pod nazwą Stal, a dwukrotnie po wygraną sięgały nasze rezerwy. W większości edycji pierwszy zespół nie brał udziału bo najpierw jako drugoligowiec, a potem jako trzecioligowiec dołączał do tych rozgrywek dopiero na szczeblu centralnym lub makroregionalnym.

W ubiegłym roku przywrócono Puchar ROZPN, ale nie uczestniczyły w nim zespołu z 4 i 3 ligi. Dopiero w tym roku dołączono do tych rozgrywek czwartoligowców dzięki czemu Broń ma szanse po 24 latach ponownie wywalczyć to trofeum, a jednocześnie awansować na szczebel mazowiecki, gdzie czekać na nas będą trzecioligowcy z mazowieckiego okręgu, drużyny Młodej Ekstraklasy (Polonia, Legia) oraz zwycięzcy okręgowych pucharów z Warszawy, Siedlec, Ciechanowa/Ostrołęki i Płocka. Tak więc sam mecz finałowy pomiędzy Orłem, a Bronią. Nasi piłkarze muszą zdać sobie sprawę, że odpaść na tym etapie tych rozgrywek i w finałowym meczu, byłoby po prostu nietaktem.

ORZEŁ WIERZBICA
Orzeł Wierzbica nazywany jest przekornie przez niektórych „Galacticos radomskiej okręgówki”. Wszystko przez zmiany jakie zaszły w tym klubie w ostatnich miesiącach. Zmieniły się władze klubu, doszli sponsorzy, ze strony władz gminy jest większe zainteresowanie, a co za tym idzie w klubie pojawiły się „znane nazwiska”.

Bodaj największym wzmocnieniem Orła jest…trener Józef Antoniak. To jeden z najwybitniejszych szkoleniowców wywodzących się z regionu radomskiego. W sezonie 1985 – 1986 kiedy Broń grała w drugiej lidze, to właśnie on był trenerem naszego zespołu. Warto dodać, że wcześniej bo w 1976 roku wywalczył właśnie z Orłem Wierzbica historyczny awans do trzeciej ligi.

Wzmocnienia kadry wierzbickiej drużyny jak na klasę okręgową imponują. W bramce stanie Bartłomiej Grymuła, były golkiper Wulkana Zakrzew. Defensywą pokieruje wychowanek Broni Radom, Jacek Gogacz, a z lewej strony zobaczymy najprawdopodobniej Piotra Różańskiego. Dwaj ostatni z pewnością zrobią wszystko, aby z jak najlepszej strony pokazać się przeciwko Broni. W środku pomocy wybiegnie doświadczony wychowanek Radomiaka, Sylwester Sokół, który swego czasu również zgłaszał akces gry w Broni. Jednak chyba największą motywację do walki z naszym zespołem może mieć w ataku Michał Kocon. W ubiegłym sezonie wiosną zdobył cztery gole dla Broni, ale latem wybrał ofertę Orła. Dla niego będzie to też ważne spotkanie, bo być może zagra przeciw swojemu bratu, Pawłowi.

Oprócz wymienionych, nie brakuje w kadrze Orła kilku innych bardzo dobrych graczy. W wyższych ligach grali bracia Sebastian i Rafał Stąpor oraz Dariusz Nowak. Paweł Ankurowski, Bartłomiej Madej, czy Paweł Czarnecki to czołowi gracze klasy okręgowej, którzy bez wielkich problemów poradziliby sobie w czwartej lidze. Z kolei młody, zdolny Patryk Jarząbek, to brat grającego do niedawna w Broni Norberta Jarząbka.

W rozgrywkach klasy okręgowej Orzeł po słabym początku od kilku kolejek nie traci już punktów i zajmuje obecnie drugie miejsce. Jest obok Polonii Iłża głównym kandydatem do awansu. Najlepszym strzelcem z siedmioma golami na koncie jest Michał Kocon. Pucharowy pojedynek zapowiada się więc bardzo ciekawie, wszak to już finał i na dodatek pełen soczystych ciekawostek.

Warto jeszcze przypomnieć, że ponad 20 lat temu był taki moment, że ze względu na remonnt murawy przy N9, Broń rozgrywała swoje drugoligowe mecze w roli gospodarza właśnie w Wierzbicy. Mieszkańcy tej miejscowości z chęcią oglądali boje w wykonaniu naszych piłkarzy z takimi drużynami jak Resovia Rzeszów, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, GKS Bełchatów, czy Wisła Kraków. Jak dziś postrzegana jest Broń przez niegdyś w pewien sposób zaprzyjaźnionych mieszkańców Wierzbicy to się okaże na boisku.

Droga Orła Wierzbica do finału
Chojniak Wieniawa – Orzeł Wierzbica 1:13
Oronka Orońsko – Orzeł Wierzbica 0:4
Zamłynie Radom – Orzeł Wierzbica 0:7
Orzeł Wierzbica – Zwolenianka Zwoleń 1:0

Droga Broni Radom do finału
Proch Pionki – Broń Radom 0:1
Zorza Kowala – Broń Radom 1:2
Mogielanka Mogielnica – Broń Radom 1:6

Zdobywcy PP na szczeblu okręgu radomskiego
1950 – Stal Radom (obecna Broń)
1951 – Stal Radom
1954 – Stal Radom

1961 – Radomiak Radom
1962 – Broń Radom
1963 – Radomiak Radom
1966 – Radomiak Radom
1967 – Radomiak Radom
1968 – Radomiak Radom
1976 – Radomiak Radom
1977 – Orzeł Wierzbica
1978 – Radomiak Radom
1979 – Orzeł Wierzbica
1980 – Start Radom
1981 – Orzeł II Wierzbica
1982 – Orzeł Wierzbica
1983 – Broń II Radom
1984 – Radomiak II Radom
1985 – Broń II Radom
1986 – Czarni Radom
1987 – Orzeł Wierzbica
1988 – Czarni Radom
1989 – Czarni Radom
1990 – Radomiak Radom
1991 – Radomiak Radom
1992 – Radomiak Radom
1993 – Radomiak Radom
1994 – Mazowsze Grójec
1995 – MG MZKS Kozienice
1996 – MG MZKS Kozienice
1997 – Radomiak Radom
1998 – Szydłowianka Szydłowiec
1999 – Pilica Białobrzegi
2000 – Radomiak Radom
2004 – Mazowsze Grójec
2007 – Iłżanka Kazanów
2008 – Plon Garbatka
2009 – ??

Na zdjęciu Michał Kocon, były napastnik Broni Radom, a obecnie najlepszy strzelec Orła.

PODOBNE WPISY