Hala imienia Kazimierza Paździora

Dzisiaj o godzinie 14.00 podczas nadzwyczajnej sesji Rady  Miasta Radomia, a następnie o godzinie 18.00 podczas meczu bokserskiego Polska- Włochy, hali sportowej przy ul. Narutowicza 9 w Radomiu zostanie nadane imię Kazimierza Paździora nasłynniejszego zawodnika Broni Radom,  złotego medalisty w boksie z igrzysk olimpijskich w Rzymie. Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość wszystkich kibiców klubu w którym występował Mistrz Kazimierz.
( foto:www.se.pl)

W uroczystości  inaugurującej Memoriał Kazimierza Paździora wezmą udział bokserscy mistrzowie, koledzy Kazimierza Paździora- Jerzy Kulej, Leszek Drogosz, Józef Grudzień, ale także ” najlepszy bokser wśród aktorów”- Daniel Olbrychski. Będą także obecni przedstawiciele władz Radomia i Polskiego Związku Bokserskiego. Wstęp na Memoriał bezpłatny.
Kazimierz Paździor urodził się 3 marca 1935 roku w Radomiu. Był zawodnikiem Broni Radom, ale także OWKS Lublin i Legii Warszawa. W 1960 zdobył złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Rzymie, pokonując Włocha Sandro Lopopolo. Zdobywał także tytuł mistrza Europy ( 1957) i wicemistrza Europy ( 1959). Występował w wadze lekkiej. w karierze stoczył 194 walki, 179 wygrał, 3 zremisował, 12 przegrał. Niedługo po olimpiadzie w Rzymie zakończył występy w ring. Był trenerem bokserów, m.in w Broni Radom. Otrzymał tytuł honorowego obywatela Radomia. Zmarł 24 czerwca 2010 roku we Wrocławiu.

Hala, która będzie nosiła jego imię została oddana do użytku w 1979 roku jako hala RKS Broń Radom. Służyła zawodnikom – wtedy duzego wielosekcyjnego klubu. To w niej swoje ligowe mecze rozgrywali bokserzy, piłkarze ręczni i tenisiści stołowi Broni, odbywały się zawody w sportach walki, tutaj też po awansie do I ligi rozgrywali swoje mecze siatkarze Czarnych Radom. Wraz z upadkiem Zakładów Metalowych, patrona RKS Broń Radom, upadł także z dotychczasowej postaci klub sportowy, dzieląc się na kilka jednosekcyjnych ( dziś: piłka nożna, kolarstwo, boks, tenis stołowy). Administrowanie hali przejął Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu. Hala przeszła duży remont w 1996 roku,, a ostatnio zostały dobudowane nowe szatnie. Posiadająca widownię na tysiąc osób hala jest największym, intensywnie wykorzysytywanym obiektem sporotwym w Radomiu.
 

PODOBNE WPISY