Historia w pigułce i wyjątkowe zdjęcia

To już 90 lat!!!

Dla jednych to tylko klub, drużyna, a dla innych pasja, miłość i drugi dom. Dziś mija 90 lat od kiedy powstała Broń Radom. Klub, który w swojej historii dorobił się największej ilości reprezentantów Polski, mistrzów świata Europy, a nawet mistrza olimpijskiego. Takim dorobkiem nie może pochwalić się żaden inny klub z regionu radomskiego. Jednak tylko od nas będzie zależeć jak ta pamięć będzie kultywowana, jak dbać będziemy o tradycję.

FOTOGALERIA TUTAJ

Formalnie KS Broń Radom powstał 2 września 1926 roku. Tego właśnie dnia stowarzysznie zostało zarejestrowane w Dzienniku Województwa Kieleckiego. Jednak datę powstania przyjęto na 21 marca, bo tego właśnie dla odbyło się spotkanie założycielskie, podczas którego wymyślono nazwę, przyjęto barwy po postanowiono założyć Koło Cyklistów i Motorowerzystów. Na bazie KS Broń powstawały kolejne sekcje, piłkarska, nbokserska, a w szczytowym momencie w latach 60-tych było ich nawet 14. Dziś mało kto pamięta, ale Broń miała świetnych piłkarzy ręcznych, doskonałych tenisistów, zarówno stołowych jak i ziemnych, ale również koszykarzy. Jako, że Broń była klubem Fabryki Broni, nie brakowało sukcesów w strzelectwie sportowym.

Już w 1931 roku Broń doczekała się mistrza świata. Michał Sawicki wywalczył złoto w łucznictwie.
Złoty okres Broni to końcówka lat 50-tych. Piłkarze w 1957 roku awansowali po raz pierwszy do drugiej ligi. W tym samym roku Kazimierz Paździor wywalczył mistrzostwo Europy w boksie. Trzy lata później Paździor odniósł największych sukces w historii radomskiego sportu. Na ringu w Rzymie wywalczył złoty medal igrzysk olimpijskich. Swoje sukcesy miała też Danuta Szmit – Calińska, reprezentantka i mistrzyni w tenisie stołowym. Z powodzeniem grała też w tenisa ziemnego.

Kolarska sekcja Broni przez wiele lat uchodziła za jedną z najlepszych w Polsce. Zwłaszcza jeśli chodzi o torowców. To do Radomia na stadion przy Narutowicza 9 przyjeżdżali najlepsi zawodnic spoza granic Polski. Przez długi czas tor wybudowany na stadionie Broni, uchodzi za jeden z najlepszych w Europie. Andrzej Michalak reprezentował Polskę na olimpiadzie w Moskwie.

Pod koniec lat 70 i w latach 80, piłkarze należeli do czołówki drugiej ligi. Awans do ekstraklasy był na wyciągnięcie ręki. Udało się za to tenisistom stołowym, a także bokserom. Ping-pongiści czterokrotnie sięgali po mistrzostwo Polski, dzięki sponsorowi firmie Euromirex. 

Nie brakowało też piłkarzy, z których klub do dziś może być dumny. Aż trzech wychowanków Broni doczekało się debiutu w pierwszej kadrze narodowej: Kazimierz Przybyś, Rafał Siadaczka oraz Tomasz Dziubiński. Przy czym Przybyś był pierwszym jaki pojechał z kadrą na mistrzostwa świata (Meksyk 1986).

To tylko najważniejsze fakty i jedynie historyczna pigułka wyciągnięta z 90-lecia klubu. Cały czas trwają prace nad powstaniem monografii klubowej. Martwi na pewno to, że dziś w Radomiu wielu ludzi zapomina jakimi sukcesami może pochwalić się Broń i jak wiele sukcesów sportowych dla miasta odnieśli ludzie związani z klubem. Nie brak niestety takich, którzy nie szanują barw i tradycji. W ciągu 90 lat nie brakowało w historii Broni dramatycznych wydarzeń i trudnych sytuacji. Po nich klub wychodził na prostą i był jeszcze silniejszy. Trzeba wierzyć, że teraz też przetrwamy…

Zdjęcia dzięki uprzejmości redaktora Sławomira Monika.

PODOBNE WPISY