Ilu spadkowiczów z III ligi?

Wobec wielu pytań i ciągle powracających dyskusji na temat ilości spadających z III ligi drużyn, spróbujemy dokonać analizy. Będzie ona o tyle łatwiejsza, że w piątek zakończyły się rozgrywki I i II ligi, które pozwalają na dość precyzyjne określenie spadkowiczów z III ligi.

Z interesujących nas drużyn – z I ligi do grupy wschodniej II ligi spadł Motor Lublin. Na miejscu barażowym II ligi znalazła się Concordia Piotrków Trybunalski i będzie na nim bez względu na wynik barażu o I ligę wicemistrza II ligi Staru Otwock z GKS Jastrzębie. Ewentualne niepowodzenie Startu nie powiększy też grona drużyn zagrożonych barażami z woj.łodzkiego- Sokół Aleksandrów i Pelikan Łowicz mają pewny II ligowy byt.
W tej sytuacji – najbardziej optymistycznym wariantem dla zagrożonych III ligowców są zwycięstwa Concordii i Nadarzyna w barażach ( o ile nie trafią na siebie) – wtedy z III ligi spadną tylko trzy drużyny. W III lidze musi znaleźć się dla pięciu nowych zespołów: zwycięzców dwóch grup IV ligi mazowieckiej, dwóch drużyn z IV ligi łódzkiej i zwycięzcy baraży pomiędzy wicemistrzami lig mazowieckich i trzecią drużyną z łódzkiej. Dwa miejsca zwolniłyby drużyny Świtu i Nadarzyna, trzy pozostałe: Mazowsze, Woy i Broń.
W tym przypadku okazałoby się, że Broni do utrzymania zabrakłoby odzyskania jednego punktu za remis z Legionovią i jednego zwycięstwa. Naprawdę bardzo niewiele.

Najbardziej pesymistyczny wariant: Concordia i Nadarzyn przegrywają baraże – wtedy do ww. drużyn dołączają Włókniarz i Wisła II.
Polska piłka charakteryzuje się wieloma niespodziewanymi rozstrzygnięciami, nie tylko na boisku. Co roku – do tej pory tylko w niższych ligach,a teraz dotknęło to nawet ekstraklasy- jakiś zespół wycofuje się z rozgrywek, lub nie dostaje licencji. Gdyby spełnił się wariant optymistyczny baraży – Concordia i Nadarzyn wyszłyby zwycięsko, oraz któraś z innych drużyn III ligi nie przystąpiła do rozgrywek, pierwszym w kolejności do pozostania w III lidze jest czternasty zespół w tabeli.

PODOBNE WPISY