Ilu spadkowiczów?

Trzecia liga w tym sezonie będzie wyjątkowo interesująca- wystartuje w niej aż dwadzieścia drużyn, ponadto w związku z reformą drugiej ligi większa ilość zespołów będzie musiała pożegnać się z trzecią ligą. Przedstawiamy zasady organizacyjne ligi w tym sezonie oraz ilość spadkowiczów w zależności od sytuacji w drugiej lidze.

Najbliższy sezon będzie stał przede wszystkim pod znakiem większej ilości drużyn, które spadną z trzeciej ligi. Ilość spadkowiczów będzie zależała od kilku czynników. Najważniejsze informacje, które warto znać przed startem ligi:
1. Po tym sezonie zostanie tylko jedna grupa drugiej ligi, w związku z czym z drugiej ligi wschodniej spadnie aż dziewięć drużyn do poszczególnych grup trzeciej ligi. Obecnie w drugiej lidze gra sześć zespołów z mazowieckiego i łódzkiego.
2. Trzecia liga w sezonie 2014/15 będzie liczyła osiemnaście drużyn ( w tym sezonie 20) co naturalnie powiększy ilość spadkowiczów.
3. Zwycięzca trzeciej ligi nie ma zapewnionego awansu do drugiej ligi – będzie musiał rozegrać baraż z mistrzem innej grupy.
4. Do trzeciej ligi awansują cztery drużyny ( mistrzowie dwóch grup IV ligi mazowieckiej i dwie najlepsze drużyny IV ligi łódzkiej).

Te wszystkie czynniki wpływać będą na ilość drużyn, które spadną z ligi. Ile zatem drużyn spadnie z ligi:
1. Wariant optymistyczny – z drugiej ligi nie spadnie żadna drużyna do naszej grupy, a mistrz trzeciej ligi wygra baraż. W takiej sytuacji z ligi spadnie pięć drużyn.
2. Wariant pesymistyczny – z drugiej ligi spadnie wszystkich sześć zespołów, a zwycięzca trzeciej ligi nie awansuje do drugiej ligi. Wtedy z ligi spadnie dwanaście drużyn.
3. Wariant realistyczny – Naszym zdaniem duże problemy z utrzymaniem w drugiej lidze będą mieć Świt Nowy Dwór i Legionovia, z drugiej strony – Pelikan Łowicz jest jednym z faworytów drugiej ligi, ponadto zarówno Znicz Pruszków jak i Pogoń Siedlce także powinny znaleźć się w pierwszej ósemce, niewiadomą jest Radomiak. Przy spadku 2- lub 3 drużyn z drugiej ligi do naszej grupy trzeciej ligi – z trzeciej ligi spadłoby 7 – 10 drużyn w zależności od tego, jak mistrz trzeciej ligi poradzi sobie w barażach.

Sumując – w najbliższym sezonie ósme miejsce w lidze da stuprocentową pewność utrzymania, niezależnie od ilości spadkowiczów z drugiej ligi i tego jak mistrz trzeciej ligi poradzi sobie w barażach. Przy dobrym układzie – nawet czternaste miejsce da utrzymanie. Realnie – miejsce w pierwszej dziesiątce powinno dać trzecioligowy byt.
W sezonie 2014/15 nadal będzie osiem grup trzeciej ligi – po tym sezonie ma nastąpić reforma – najprawdopodobniej zostaną cztery grupy tego poziomu rozgrywek.
 

PODOBNE WPISY