Komu liga, komu? Mocarstwowe zapędy Polonii.

     Zgodnie z oczekiwaniami, w sezonie, w którym spadnie z trzeciej ligi aż dziesięć drużyn, trudno będzie skompletować ligę. Część klubów nie podejmuje starań o trzecią ligę, inne nie otrzymują licencji. Możliwe, że odbędą się baraże o trzecią ligę. Na drugim biegunie jest Polonia Warszawa, która zgłasza mocarstwowe aspiracje.
       Mazowiecki Związek Piłki Nożnej odpowiedzialny za rozgrywki trzeciej ligi w sezonie 2015/16 ma problemy ze skompletowaniem zestawu osiemnastu drużyn trzeciej ligi. Licencji nie otrzymała Omega Kleszczów, która miała zapewnione utrzymanie po awansie Radomiaka. Ze starań o licencję na trzecią ligę zrezygnował WKS Wieluń, który mógłby zastąpić Omegę. Następnym w kolejności jest siedemnasty na koniec sezonu Start Otwock, który otrzymał licencję na trzecią ligę, ale nie wiadomo, czy w sytuacji finansowej i organizacyjnej oraz perspektywie dużej ilości spadkowiczów, klub z Otwocka zdecyduje się na zgłoszenie do trzeciej ligi. Do tego powraca zapowiedź wycofania z trzeciej ligi rezerw Pogoni Siedlce. Ponadto Mazowiecki Związek Piłki Nożnej nie przyznał licencji na trzecią ligę beniaminkom: Nerowi Poddębice, Warcie Działoszyn i Błękitnym Raciąż. Wszystkie te kluby mają czas do 30 czerwca, aby uzupełnić dokumentację. Jak podaje portal lodzkifutbol.pl, w przypadku dwóch pierwszych są to drobne uchybienia i nie powinno być problemów z otrzymaniem licencji, poważniej wygląda sprawa Błękitnych Raciąż, mających zaległości w ZUS. Nawet jeśli Ner i Warta dostaną licencje, nie ma pewności czy oba te kluby zdecydują się na grę w trzeciej lidze – jak w poprzednich latach- gdy wicemistrzowie czwartej ligi łódzkiej rezygnowali z gry w trzeciej lidze.
      MZPN zanosi się z zamiarem zorganizowania dwustopniowych baraży o trzecią ligę. W pierwszej rundzie mają zmierzyć się ze sobą wicemistrzowie czwartej ligi mazowieckiej: Oskar Przysucha i Mazovia Mińsk Mazowiecki. Zwycięzca tego pojedynku ma później zagrać o awans z GKS II Bełchatów – trzecią drużyną czwartej ligi łódzkiej. Tutaj też nie ma pewności, czy dojdzie do takiego spotkania bowiem władze GKS-u nie podjęli jeszcze decyzji, czy są zainteresowani grą rezerw w trzeciej lidze. Możliwe, że łódzko-mazowiecka grupa trzeciej ligi w sezonie 2015/16 będzie składała się tylko z szesnastu drużyn.
      Na drugim biegunie oczekiwań wobec nowego sezonu jest Polonia Warszawa. Drużyna seniorów przeszła ze stowarzyszenia MKS Polonia do spółki w którą zaangażowani są m.in. Jerzy Engel i Radosław Majdan, którzy chcą odbudować potęgę Polonii. Na początek zapowiadają budżet na najbliższy sezon w wysokości 3 milionów złotych. Dla porównania, budżety czołowych klubów trzeciej ligi to 500-700 tysięcy złotych. Wprawdzie pieniądze nie grają na boisku, ale z takim budżetem nie powinno być najmniejszego problemu ze skompletowaniem drużyny, która awansuje do drugiej ligi.