Rok pandemii, rewolucji kadrowej i rozwoju akademi

Podsumowanie 2020 roku
Za nami 12 miesięcy 2020 roku. Z powodu pandemii koronawirusa, roku bardzo dziwnego, nietypowego, w wielu kwiestiach fatalnego w skutkach. Wydarzyło się wiele smutnych rzeczy, ale trzeba też przyznać, że z niektórych wydarzeń można być zadowolonym. Zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój akademii młodzieżowej, powiększanie sieci sponsorów.
Mamy nadzieję, że ten kolejny będzie o wiele lepszy. Że będziemy zdrowi i wrócimy na trybuny.
W rozwinięciu najważniejsze wydarzenia 2020 roku w naszym klubie..

Styczeń
* Kamil Czarnecki reprezentował Broń i zagrał w koszykarskim Meczu Gwiazd. Jego liczby to: 4 punkty, 9 zbiorek, 1 asysta i 3 straty. Zlicytowano koszulke Broni, a cała impreza odbywała się w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

* Wspomniany Kamil Czarnecki znalazł się też w dzesiątce najpopularniejszych sportowców w plebiscycie Echa Dnia. Wyróżnienia otrzymali między innymi Talent Roku – Jakub Siwek z 2011 rocznika.

* Trener Dariusz Różański 8 stycznia rozpoczął z zespołem przygotowania do rundy wiosennej. Drużyna miała możliwość trenowania w Klubie Platinium Fitness Radom. W styczniu drużynę Broni zasili Adrian Dąbrowski i Adam Imiela.

Luty 2020
* Bardzo obiecująco Broń prezentowała się w sparigach zimowych. Pokonała między innymi Legionovię, Wisłę Puławy, Pilicę Białobrzegi, czy Orlęta Radzyń Podlaski. Niektóre mecze odbywały się na obiekcie przy ul. Struga.

Marzec 2020
* Choć o koronawirusie zaczęło być coraz głośniej, nikt nie przypuszczał, że w jeszcze w marcu będzie taki dramat. Ten miesiąc dla naszego klubu zaczął się radośnie od wygranej rocznika 2011 w halowej Lidze Windoor Cup.

* 4 marca zmarł Stefan Borucz – wielki trener i legenda kolarstwa w Broni Radom

* 8 marca drużyna trenera Dariusza Różańskiego przegrała 0:2 z Legią II. Nikt nie przypuszczał wówczas, że był to ostatni mecz w tym sezonie, że drużyna w takim składzie wystąpiła tylko raz. Nikt również nie podejrzewał, że po kilkuletniej grze uwielbiany dotąd przez kibiców Kamil Czarnecki samobójczym trafieniem zakończy ligową przygodę z klubem.

* 10 marca w OKiSZ Resursa w Radomiu odbyło się Retrospotkanie pod tytułem „Chłopcy z Placu Broni”. W całości poświęcone było historii naszego klubu. Nie mogło zabraknąć wybitnych postaci związanych z naszym klubem. Pośród nich między innymi Kazimierz Przybyś, najwybitniejszy wychowanek piłkarskiej sekcji.

* 12 marca PZPN zawiesił rozgrywki. Dzień później drużyna zawiesiła treningi. Mecz z Huraganem Morąg już się nie odbył. Wszyscy liczyliśmy, że sytuacja jest przejściowa i w kwietniu wszystko wróci do normy.

Kwiecień 2020
* Rozgrywki zawieszono, a wokół zapanowało hasło #zostanwdomu. Kibiców Broni zachęciliśmy do wspólnej zabawy. Wybrali oni Najlepszą jedenastkę oraz trenera XX wieku  
DRUŻYNA XX LECIA:
Wojciech Kędzierski – Krzysztof Przydatek, Mikołaj Skórnicki, Wojciech Kupiec, Przemysław Wicik – Krzysztof Banaszkiewicz, Damian Sałek, Adam Imiela, Daniel Grymuła – Kamil Czarnecki, Robert Rogala. Trener Artur Kupiec.

* Kibice Broni w trudnych chwilach pandemii wsparli szpital na Józefowie i przekazali dary. Zresztą kibice pokazali, że zawsze można na nich liczyć. Na klubową zrzutkę zebrano prawie 8 tysięcy złotych. Kibice pomogli też Jakubowi Goździowi, który przeszedł operację i potrzebne były pieniądze na rehabilitacje.

* 16 kwietnia zmarł Tadeusz Muc, jeden z najwybitniejszych piłkarzy i trenerów w historii Broni. Miał 79 lat.

Maj 2020
* Podczas posiedzenia, zarząd Broni Radom podjął bardzo trudną, wręcz dramatyczną decyzję. Umowy z piłkarzami seniorskiej drużyny, a także ze sztabem szkoleniowym, zostały rozwiązane. Umowy z klubem zerwali lub zawiesili niemal wszyscy sponsorzy, przez co nasza Broń została bez środków. Władze miasta zawiesiły stypendia dla sportowców. Wiemy, że decyzja potem miała swoje pokłosie, część zawodników, odchodząc z klubu była mocno rozżalona na tą decyzję. Dziś już wiemy, że dzięki tej decyzji klub przetrwał trudny moment i w ogole jesienią wystartował w rozgrywkach.

* 18 maja Warmińsko Mazurski Związek Piłki Noznej podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek III ligi. Broń zajęła w sezonie 2019/20 miejsce 10, co nie jest spełnieniem marzeń naszych piłkarzy.
* Klub musiał odwołać Memoriał Zdzisława Miłkowskiego i Summer Cup – dwa prestiżowe turnieje dla dzieci.

Czerwiec 2020
* Maciej Wesołowski rozpoczął w Broni pracę w roli dyrektora sportowego i trenera koordynatora. Trzeba przyznać, że w ciągu sześciu miesięcy Akademia młodzieżowa zaczęła szybko się rozwijać. W klubie pojawił się również scout, Mateusz Karczewski. Trenerzy mieli szansę brac udział w różnych ciekawych szkoleniach. Doszło do kilku zmian w niektórych rocznikach.

* Broń pod wodzą trenera Dariusza Różańskiego rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu. Z klubem pożegnali się Dawid Sala, Paweł Młodziński, Maksim Kventsar, a wcześniej Jakub Kosiorek i Adam Imiela.  
* Broń pokonując w Pucharze Polski 7:1 Deltę Słupno zagrała pierwszy mecz od ponad trzech miesięcy.

Lipiec 2020
* Piłkarze, trenerzy, działacze odwiedzali sponsorów w ich siedzibach i osobiście dziękowali za wsparcie. W tych trudnych tygodniach wiele firm zostało z nami.
* Koronawirus w Broni? Takie tytuły czytaliśmy na początku lipca, gdzie cztery osoby podejrzewano o zakażenie. Mecz pucharowy z Pogonią Grodzisk Maz przełożono. Wyniki badań pokazały potem, że wszyscy są zdrowi. Broń w Radomiu przegrała z Pogonią i odpadła z Pucharu Polski. Kilka dni później po blamażu sparingowym z MKS Piaseczno 0:5, z klubem pożegnał się trener Dariusz Różański.
* Decyzją zarządu do klubu powrócił Artur Kupiec. W ciągu zaledwie 2-3 dni, Broń została praktycznie bez drużyny. Zostało pięciu zawodników. W sumie latem odeszło aż 13 piłkarzy. W niektórych przypadkach do dziś aż trudno zrozumieć decyzje. Niemniej trener Kupiec dokonał niemal cudu, sprowadzając w ciągu ponad dwóch tygodni aż 13 nowych zawodników. Często bez testów i przygotowania, podejmując duże ryzyko.

* Rezerwy powołane. Pierwszy raz od 27 lat, Broń ponownie zgłosiła do rozgrywek rezerwy. Drugi zespół rozpcozął rywalizację od klasy A.
* W Broni uruchomiono Szkołę Techniki, a także Akademię Bramkarską. Młodzi zawodnicy, którzy chcieli podnieść swoje umiejętności, mieli możliwości rozwijać się na dodatkowych treningach.

Sierpień 2020
* Nowe rozdanie – pod taką nazwą odbyła się na stadionie prezentacja drużyny Broni. Impreza połączona była z prezentacją nowych strojów, nowego sponsora. Poprowadził ją znany prezenter, Bożydar Iwanow. Firma Nice Sport 2 – producent markowej odzieży sportowej ZINA została sponsorem technicznym Broni. Do zespołu dołączyło trzech  Hiszpanów i Brazylijczyk. Jeden z Hiszpanów po urazie, jeszcze przed sezonem, zdecydował się wrócić do domu.

* Nasz klub zorganizował pierwszy, letni obóz dochodzeniowy. W ciągu tygodnia dzieci miały mnóstwo fajnych zajęć. Ten obóz był strzałem w dziesiątkę.

* Ruszył nowy sezon. Na początku z obostrzeniami, do 499 widzów na obiekt.  Broń w pierwszym meczu zremisowała z Pelikanem w Łowiczu i wygrala z Błonianką i u siebie 2:0 i rozbudziła apetyty. Na wygraną u siebie czekaliśmy ponad osiem miesięcy.

* W Akademii Broni Radom rozpoczęto kolejne projekty, zatrudniono trenerów od motoryki, dzięki czemu wszystkie grupy miały dodatkowe zajęcia motoryczne ze specjalistą. Akademia wprowadziła też comiesięczne nagrody – vouchery, dla każdej grypy rocznikowej, dla zawodników, którzy solidnie pracują na treningach.

Wrzesień 2020
* Alex Trukan, szkoleniowiec pracujący na co dzień w Nottingham Forest, prowadził na obiektach Broni zajęcia szkoleniowe dla trenerów. Z kolei pod koniec września warsztaty poprowadził Michał Libich, współpracujący przez wiele lat z trener z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.

* Pod koniec września trener Bolesław Strzemiński zastąpił Marcina Krzoska na stanowisku szkoleniowca A – klasowych rezerw.

Październik 2020
* Ten miesiąc zaczął się fatalnie, bo od wstydliwego remisu seniorów z outsiderem ligi, KS Wasilków 1:1.
* Również w padzierniku odeszła ikona Danuta Szmidt Calińska, wielokrotna medalistka, reprezentantka Polski w tenisie stołowym, ale również w tenisie ziemnym. Legenda nie tylko Broni Radom, ale całego polskiego sportu, bo aż 141 razy reprezentowała kadrę narodową.

* Od 17 października całkowicie zamknięto stadiony. Kolejne mecze zarówno u siebie, jak i na wyjazdach, drużyna rozgrywała bez udziału publiczności.  
* Zainicjowaliśmy zbiórkę na sprzęt i wyposażenie salki do treningu motorycznego. Dzięki zaangażowaniu, sponsorów, kibicow, rodzicow udało się zebrać około 6 tysięcy złotych. Pierwszy sprzęt już zakupiono, wkrótce salka będzie doposażana.

* W klubie rozkręciły się zajęcia w Akademii Malucha. Zorganizowano zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat.

Listopad 2020
* Na ostatnie jesienne mecze pozyskano Krzysztofa Kiercza, solidnego obrońcę, z ekstraklasową przeszłością. Niewątpliwie pomógł drużynie zdobyć siedem punktów.

* Na stadionie Broni Radom, zarządzanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zabłysło ponad 2000 luxów. Tym samym zakończyła się modernizacja oświetlenia obiektu. Inwestycja pochłonęła ponad 3 miliony złotych.

Grudzień 2020
* Broń Radom podpisała trójstronną umowę o współpracy z MKS Polonia Warszawa oraz Polonią Warszawa S.A. Ponadto Trenerem koordynatorem w klubie został Wojciech Banaczek. Dzięki tej umowie jeszcze lepiej rozwijać się będzie nasza Akademia Piłkarska.

* Paweł Wolski, 27 letni pomocnik, grający ostatnio w Siarce Tarnobrzeg, będzie wiosną występować w Broni. To pierwsze wzmocnienie, podczas zimowej przerwy.

* Rozegrano Świąteczny mecz oldbojów, w którym padł wynik 6:6. To już długa i piękna tradycja, że przed świętami na boisku spotykają się byli piłkarze Broni, aby zagrać w piłkę, powspominać dawne czasy i złożyć życzenia. Zagrało 21 zawodników, ale co najmniej drugie tyle przyszło, aby po prostu spotkać się z kolegami. Fajnie, że grono zawodników cały czas dba o tradycje.

PODOBNE WPISY