[WIDEO, FOTO] Kibice pamiętali o ofiarach

W 73 rocznicę stracenia pracowników Fabryki Broni przez hitlerowców, na uroczystościach upamiętniających to wydarzenie, jak co roku pojawiła się delegacja kibiców Broni. Młodzi fani złożyli pod pomnikami kwiaty oraz zapalili świeczki.

WIDEO BROŃ TV TUTAJ

FOTOGALERIA TUTAJ

Obok kibiców naszego klubu, który powstał w 1926 roku z inicjatywy pracowników Fabryki Broni, pojawiło się wielu znanych polityków a także przedstawiciele NSZZ Solidarność oraz pracownicy fabryki. Tym razem z władz miasta przybyła Anna Maria Białkowska. Dziwić może fakt, że gdy w fabryce pojawia się pani premier, czy przedstawiciele ministerstwa, to władze miasta w komplecie stawiają się przy przecinaniu wstęgi. No, ale obecność na uroczystościach upamiętniających wymordowanych, nie jest przecież obowiązkiem. 

Łyk Historii

Polscy pracownicy fabryki prowadzili działalność konspiracyjną polegającą na produkcji elementów broni czy wynoszenia gotowych elementów na potrzeby polskiego podziemia. Działalność ta została zdekonspirowana we wrześniu 1942 roku. Po walce oddziałów niemieckich z polskimi partyzantami, Niemcy odnaleźli na stacji Rożki magazyn z pistoletami P35. W ramach odwetu niemieccy okupanci dokonali publicznej egzekucji 50 Radomian, w większości pracowników Fabryki Broni. Egzekucje przez powieszenie miały miejsce w dniach 12-15 października 1942. Na terenie Fabryki Broni stracono 15 osób, przy ul.Kieleckiej 10 osób, przy ul. Warszawskiej 10 osób, na dworcu w Różkach kolejne 15 osób. We wszystkich tych miejscach stoją obecnie pomniki upamiętniające te zbrodnie. (źródło: narodowy.wordpress.com)


Fot. Archiwum Państwowe

Michał Kowalczyk