Wieńce kibiców pod pomnikami straconych

Dzisiaj, w 68 rocznicę egzekucji dwudziestu dwóch robotników radomskiej Fabryki Broni, kibice naszego klubu złożyli wieńce pod dwoma pomnikami  upamiętniającymi to wydarzenie, znajdującymi się na trenie dawnych Zakładów Metalowych.
       Egzekucja przez powieszenie, wykonana 14 października 1942 roku na 22 robotnikach Fabryki Broni byłą zemstą Niemców za wykradanie produkowanych w niej pistoletów i przekazywanie żołnierzom Armii Krajowej. 19 września 1942 na stacji kolejowej w Rożkach doszło do potyczki miedzy żołnierzami AK a niemieckimi żandarmami.  Utracono wtedy nielegalnie uzyskaną broń, produkowaną w Radomiu. W wyniku niemieckiego śledztwa, stracono około 5 osób – w Rożkach, w Radomiu przy ul. Mlecznej (przed Fabryką Broni), przy ul. Warszawskiej i Kieleckiej.     
       Nasz klub przez prawie całą historię był mocno związany najpierw z Fabryką Broni, później z powstałymi w jej miejsce Zakładami Metalowymi. Fabryka Broni była fundatorem klubu, pracownicy ze swoich składek utrzymywali klub, spośród nich wywodziło się wielu zawodników i kibiców radomskiej Broni.
 


PODOBNE WPISY