Wiosną ruszy budowa stadionu?

Wiosną ruszą prace przy budowie stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego przy ul. Narutowicza. Gmina w przyszłorocznym budżecie zarezerwowała na ten cel 14 mln zł

www.gazeta.pl/radom

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ma już gotowy projekt techniczny stadionu i pozwolenie na budowę.

– W ciągu najbliższych dwóch lub trzech tygodni powinniśmy otrzymać projekt wykonawczy wraz z kosztorysem i będziemy mogli ogłosić przetarg na budowę – uważa Piotr Kalinkowski, dyrektor MOSiR-u.

Oprócz nowej płyty boiska ma się na nim znaleźć tartanowa bieżnia o długości 400 m. Wyremontowane będą trybuny od strony Plant i od strony hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Te ostatnie zostaną zadaszone. Pod trybunami powstaną szatnie, łazienki i inne pomieszczenia dla sportowców oraz dodatkowa czterotorowa bieżnia tartanowa przystosowana do całorocznych treningów. Rozebrany będzie całkowicie betonowy tor kolarski, który już od wielu lat nie nadaje się do użytku. Zniszczyły go korzenie drzew rosnących wokół stadionu. Pobliski skatepark zostanie przeniesiony, a na jego miejscu powstanie boisko treningowe z 200-metrową bieżnią. W obiekcie będzie można rozgrywać nawet zawody o takiej randze, jak mistrzostwa kraju. Stadion ma spełniać wszelkie wymogi w tym zakresie narzucone przez Związek Lekkiej Atletyki.

O budowie w Radomiu stadionu lekkoatletycznego z prawdziwego zdarzenia mówiło się od wielu lat. W styczniu Ministerstwo Sportu i Turystyki wpisało radomski stadion do wieloletniego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu do roku 2012. Na budowę stadionu da 4 mln zł.

– To tylko 20 procent wartości całej inwestycji, nie mam jeszcze kosztorysu, ale szacuję, że budowa pochłonie około 20 mln zł – wylicza Kalinkowski. – Pieniądze z ministerstwa dostaniemy w ratach: w tym roku 200 tys. z przeznaczeniem na projekt, w przyszłym roku – 2 mln, a w 2011 – 1,8 mln zł.

Resztę będzie musiało dołożyć miasto ze swojego budżetu. – W przyszłorocznym mamy zarezerwowane na ten cel 14 mln zł – mówi Katarzyna Piechota-Kaim, rzeczniczka prezydenta.

Kalinkowski zapewnia, że MOSiR będzie poszukiwał też innych źródeł finansowania. Niestety, nie może skorzystać z funduszy unijnych, bo UE nie finansuje obiektów, z których będą korzystali zawodnicy uprawiający sport kwalifikowany.

Nadal nie wiadomo, kto będzie partnerem miasta przy budowie stadionu piłkarskiego Radomiaka. W lipcu informowaliśmy, że magistrat planuje ogłosić w ciągu miesiąca przetarg, w którym wyłoni prywatnego partnera, ale do tej pory nie został on ogłoszony.

– Nastąpi to na przełomie listopada i grudnia – mówi Piechota-Kaim. – To ogromne przedsięwzięcie, przygotowanie takiego przetargu jest czasochłonne, trwają jeszcze analizy finansowe.

Budowa stadionu przy ul. Struga może kosztować ok. 160 mln zł.