Zawiłości regulaminu

Za nami już 23 kolejki rozgrywek o mistrzostwo III ligi (grupy łódzko-mazowieckiej), drużyny zbliżają się powoli do finiszu rozgrywek. Z tytułu zajmowanego miejsca przez drużynę radomskiej Broni, wielu jej sympatyków zadaje sobie pytanie ile konretnie drużyn spadnie w tym sezonie z naszej klasy rozgrywkowej.
Musimy państwa na dzień dzisiejszy częsciowo rozczarować, gdyż, ani my, ani nikt inny nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Regulamin rozgrywej jest tak sformułowany, że nie da się w dniu dzisiejszym jednoznacznie odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie.
Postaramy się jednak przybliżyć państwu „o co właściwie chodzi” w tych zawiłościach regulaminu. Otóż, jak wiemy w obecnym sezonie pieczę nad grupą VI (łódzko-mazowiecką) III ligi sprawuje Łódzki Związek Piłki Nożnej i to pod jego regulamin podlegamy, a ten w swoim 5 punkcie dotyczącym spadków z ligi mówi że:
Drużyny, które po zakonczeniu rozgrywek sezonu 2008/2009 zajmą w tabeli III ligi grupa VI miejsca 13-16 spadaja do własciwej terytorialnie IV ligi. Ilosc drużyn spadajacych z III lig ulega zwiekszeniu o ilosc drużyn spadajacych z II ligi. Ilosc drużyn spadajacych ulega zmniejszeniu w przypadku awansu drużyny z drugiego miejsca w sytuacji, w której przegrana drużyna II ligi spada do innej terytorialnie grupy III ligi.”

Spróbujemy państwu przybliżyć arkana tegoż regulaminu.

Tak wygląda dolna część tabeli VI grupy III ligi, w której miejsca 10-16 są teoretycznie zagrożone spadkiem.

10. UKS SMS Łódź
11. Wisła II Płock
12. Broń Radom
13. Stal Niewiadów
14. Włókniarz Konstantynów Łódzki
15. Woy Bukowiec Opoczyński
16. Mazowsze Grójec

Bardzo duży wpływ na liczbę spadkowiczów z naszej ligii, będzie miała liczba spadkowiczów z… II ligi grupy wschodniej. Przeanalizujmy sytuację w tabeli tejże ligi:

4. Górnik Wieliczka 28 47 pkt
5. Ruch Wysokie Mazowieckie 28 47 pkt
6. OKS 1945 Olsztyn 28 45 pkt
7. Wigry Suwałki 28 44 pkt
8. Przebój Wolbrom 28 44 pkt
9. Pelikan Łowicz 28 43 pkt
10. Kolejarz Stróże 28 43 pkt
11. Concordia Piotrków Trybunalski 28 42 pkt
12. Sokół Aleksandrów Łódzki 28 42 pkt
13. Okocimski KS Brzesko 28 36 pkt
14. Hetman Zamość 28 36 pkt
15. Jeziorak Iława 28 25 pkt
16. Nida Pińczów 28 20 pkt
17. Stal Poniatowa 28 20 pkt
18. ŁKS Łomża 28 12 pkt

Obligatoryjnie z II ligi spada 4 ostatnie drużyny i można chyba już dziś powiedzieć, że miejsca te zajmą następujące drużyny (Jeziorak, Nida, Stal, ŁKS Łomża), gdyż różnica punktowa dzieląca te zespoły od 14 miejsca jest bardzo duża. Jest to dla nas bardzo dobra wiadomość, bo w tej zdegradowanej czwórce nie ma żadnego zespołu z naszego regionu – łódzko-mazowieckiego, czyli żaden z tych zespołów nie „zepchnie” z naszej ligii zespołu, który zajmie 12 miejce.
Zespoły, które ligę II zakończą na miejscach 11 – 14 czekają mecze barażowe z czterema losowo dobranymi wiceliderami III lig. Ścisk w grupie wschodniej II ligii jest ogromny i trudno dziś wytypować, które z drużyn zagrają w barażach. Dla nas bardzo ważne jest, aby ligii II nie opuściły drużyny z naszego regionu, czyli Pelikan Łowicz, Cocordia Piotrków, oraz Sokół Aleksandrów, gdyż każdy z tych spadkowiczów byłby przydzielany do naszej III ligi i zwiększałby liczbę spadkowiczów. Jeśli wszystkie wymienione wyżej drużyny uniknęłyby degradacji z II ligi, to liczba spadkowiczów z naszej III ligi wyniosłaby regulaminowo 4 (miejsca 13 – 16), lub… nawet 3, gdyby wicelider VI grupy III ligi trafił w barażu o awans do II ligi na zespół z poza naszego regionu, czyli Górnika Wieliczkę, Ruch Wysokie Mazowieckie, OKS Olsztyn, Wigry Suwałki, Przebój Wolbrom, Kolejarza Stróże, Okocimskiego Brzesko, lub Hetmana Zamość i… zakończyłby ten pojedynek sukcesem.


Teoretycznie jeszcze jest więc bardzo dużo możliwości, ale jeśli w końcu opuści nas stale nam ostatnio towaryszący pech to miejsce gwarantujące utrzymanie w III lidze powinniśmy sobie pewnie wywalczyć.