Przegląd Sportowy o Tomku Dziubińskim

Dziś w Przeglądzie Sportowym jest szeroki i bardzo ciekawy artykuł o Tomaszu Dziubińskim, wychowanku Broni Radom, obecnym trenerze rocznika 1993, a przede wszystkim o pierwszym Polaku, który zdobył bramkę w Lidze Mistrzów. Poniżej przedruk tekstu.

Tomasz Dziubiński pierwszy Polak, który strzelił gola w elitarnych rozgrywkach Ligi Mistrzów, dziś biega z chorągiewką po klepiskach.

W Taczowie, gdzie od kilku lat jako gospodarz gra Wulkan Zakrzew, jego rezerwy podejmują Oskara Przysuchę. Choć mecz ważny, o ćwierćfinał Pucharu Polski w okręgu radomskim, biało-zielone krzesełka na stadionie straszą pustkami. Policzenie wszystkich widzów zajmuje minutę.

Jest ich 26. Jeden z miejscowych zapewnia, że po przerwie będzie więcej. Ludzie skończą pracę i dojadą. I rzeczywiście ma rację. W drugiej połowie pojawia się kolejnych dwanaście osób. Z pozostałymi to już 38 widzów.

Oglądają dobry mecz, w którym pada 13 bramek. Faworyzowani goście, występujący w lidze okręgowej, wygrywają 9:4. Po meczu rozmawiam z kapitanami obu zespołów. Interesuję mnie, czy wiedzą, kto sędziował na linii?

Konrad Siwek, lat 28, kapitan Oskara błądzi wzrokiem po niebie. – Kurczę, nie przypomnę sobie nazwiska. Znam go… – cisza trwa z piętnaście sekund. W końcu twarz zawodnika się rozjaśnia. To znak, że coś sobie przypomniał.

– Prowadzi Zorzę Kowala, mam tam kolegę. I jest ten, no, byłym reprezentantem Polski. Zbigniew Okruta, na oko starszy od Siwka o dziesięć lat, jest dokładniejszy. – Tomasz Dziubiński. Pierwszy Polak, który strzelił gola w Lidze Mistrzów – recytuje.

Dziubiński pamięta pierwsze mecze jako sędzia sprzed dwunastu lat. Krzywe boiska i rozmowy zawodników. – „Ty, to ten Dziubiński…”. Często po meczu piłkarze brali od niego autograf. Dziś już nie wzbudza sensacji. Mówi, że ludzie się przyzwyczaili.

Do czego? Że po siódmoligowych boiskach biega były zawodnik, który przeszedł do historii naszej piłki. To dzięki meczowi z marca 1993 roku.

– Moje FC Brugge grało wtedy z Glasgow Rangers. W 44. minucie kolega wrzucił piłkę z autu, uderzyłem ją lewą nogą. Odbiła się od słupka i wpadła – opowiada.

Nie ma prawa zapomnieć tego strzału. Jak tylko pojawiają się luki w pamięci, wkłada do magnetowidu starą kasetę VHS z nagranym spotkaniem, siada prze telewizorem i cofa się o siedemnaście lat.
Dziubiński grał wtedy z FC Brugge w fazie grupowej zreformowanego Pucharu Europy. Od tamtego sezonu, 1992/93 nazywanego Ligą Mistrzów. – Nie przypominało to formuły, jaka jest obecnie. Grali tylko mistrzowie swoich krajów. Osiem zespołów podzielonych na dwie grupy – wspomina Dziubiński. Oprócz Szkotów jego zespół trafił na późniejszego triumfatora, Olympique Marsylia i CSKA Moskwa. Belgowie zajęli trzecie miejsce w grupie.

Z tamtych spotkań Dziubiński zachował koszulki rywali. Po meczu, w którym strzelił gola, zamienił się ze zdobywcą bramki dla Rangersów, Pieterem Huistrą. W domu ma też strój piłkarza Olympique. Dziubiński nie jest pewien, ale wtedy chyba wymienił się z Rudim Völlerem.
O trzyletnim pobycie w Brugii Dziubiński mówi dziś, że „był jak z bajki, z innego świata”. Pierwsze zaskoczenie zaraz po przylocie.

– Włodzimierz Lubański, wówczas mój menedżer, dał mi rozpiskę na najbliższe tygodnie. 10 dni po przyjściu do nowego klubu, z okazji 100. rocznicy jego powstania, czekał mnie mecz z Barceloną. Popatrzyłem na ich skład, a tam Ronald Koeman w obronie, w pomocy Michael Laudrup. Chłopak, który cztery lata wcześniej strzelał gole dla drugoligowej Broni Radom, mógł zwariować, prawda?

Wózek albo koniec
Do Belgii wyjechał z Wisły Kraków jako król strzelców polskiej ligi. Strzelił 21 goli, w tym 10 z rzutów karnych. – Zarzucają mi, że jestem niepełnoprawnym królem. Jeżeli komuś to przeszkadza, to nie ma problemu. Mnie to nie wadzi. Karne też trzeba umieć strzelać. Nie przypominam sobie, by Żurawskiemu lub Frankowskiemu, kiedy wygrywali tę klasyfikację, ktoś liczył gole z karnych – spokojnie tłumaczy Dziubiński.
Według Piotra Voigta, sponsora Wisły na początku lat 90. w wyjeździe Dziubińskiego pomogło szczęście. I Lubański, który przywiózł do Krakowa na mecz Hugo Broosa, trenera FC Brugge.

– To był mecz z GKS Katowice, a Tomek strzelił w nim trzy gole – mówi Voigt.
Lubański uzupełnia: – Wypadł w nim świetnie. Był dynamiczny, łatwo dochodził do sytuacji. Po tym meczu Broos podjął decyzję, że bierze chłopaka – uzupełnia Lubański.
W Brugii o miejsce w składzie polski napastnik rywalizował ze startującym do wielkiej kariery Danielem Amokachim, później dołączył Rene Eijkelkamp. Po dwóch sezonach, w których Dziubiński grał przeważnie w podstawowym składzie, usłyszał od trenera, żeby szukał sobie nowego klubu. Nie miał o to pretensji, rozumiał, że konkurencja wzrosła. Z tym że na świat przyszło jego drugie dziecko, Adrian (dziś piłkarz Broni Radom) i razem z żoną postanowili, że czas na zmianę miejsca zamieszkania nie jest najlepszy.
Szybko przekonał się, że Broos jest konsekwentny. Trzeci rok w Brugii spędził na ławce rezerwowych. A kiedy później zerwał więzadła krzyżowe, następne dziesięć miesięcy musiał poświęcić rehabilitacji. Po powrocie do gry jego kariera już tylko pikowała. Najpierw w drugoligowym francuskim Le Mans, później w amatorskim Verbroedering Geel.

– W Brugii Tomek wskoczył na pewien poziom, na którym nie umiał się utrzymać. Nie można mieć o to do niego pretensji, po prostu nie wytrzymał konkurencji – tłumaczy Lubański. – Od wielu lat nie mam z nim kontaktu. Do pewnego momentu śledziłem jego upadek, znaczy karierę – szybko poprawia się Lubański.
Po powrocie do kraju Dziubiński próbował zaczepić się w KSZO Ostrowiec i Ceramice Opoczno. Poczuł, że siebie oszukuje – brakowało dawnej zwrotności, był wolniejszy od młodszych zawodników, nie strzelał już tylu goli. Na treningu w Opocznie uszkodził łąkotkę i kolejne pół roku spędził na leczeniu. – Kolano ciągle puchło, miałem 10 punkcji w sezonie. Lekarz Legii, Stanisław Machowski nie zostawił mi złudzeń: „Dziubek, wózek albo rezygnujesz z gry” – wspomina Dziubiński.
Karierę zakończył w wieku 30 lat. Żałuje jednego: że w reprezentacji Polski zagrał tylko dwa razy. Uważa, że tych meczów powinno być kilkanaście więcej.

Woli króla
Oprócz sędziowania Dziubiński trenuje teraz młodzież w Broni, której poświęca najwięcej uwagi oraz A-klasową Zorzę Kowala. To typowa amatorszczyzna, zawodnicy spotykają się dwa razy w tygodniu i w niedzielę na meczu. – W tygodniu harują na budowach, często przychodzą grać po weselu. Podziwiam ich, że jeszcze im się chce – chwali Dziubiński.

Zaciąga się papierosem. – Ludzie zapamiętali mnie głównie dzięki tej bramce w Lidze Mistrzów i tego już nie zmienię. Dla mnie ważniejszy jest jednak tytuł króla strzelców. W Lidze Mistrzów zdobywało po mnie bramki wielu Polaków, a kupując skarb kibica naszej ligi patrzę na rubrykę najlepszych strzelców i ciągle tam jestem – podsumowuje.

Choć jego drogi z Lubańskim rozeszły się wiele lat temu, pytam tego drugiego, czy wie, co się dzieje z jego byłym podopiecznym.
– Nie mam pojęcia – odpowiada Lubański.
– Trenuje młodzież w Radomiu, A-klasową Zorzę Kowala i sędziuje w niższych ligach.
– Niespotykana historia…

Źródło: sports.pl
Łukasz Olkowicz (Przegląd Sportowy)