Pięćdziesiąta rocznica najważniejszego wydarzenia

foto: newspix.pl
Dokładnie 50 lat temu , 5 września 1960 roku Kazimierz Paździor,  zawodnik Broni Radom,  zdobył jako reprezentant Polski złoty medal w boksie ( waga lekka) podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie.  Złoty medal Paździora jest jedynym olimpijskim złotem jaki zdobyli zawodnicy Broni i największym wydarzeniem w 84 – letniej historii naszego  klubu.
                Kazimierz Paździor w finałowej walce pokonał Włocha Sandro Lepopolo. Był to drugi złoty medal dla Polski w boksie.  W drodze do finału pokonał Abdula Karima ( Irak), Harry Lempio (NRD), Ahmeda Shokveira (ZRA)i złotego medalistę z Melbourne- Richarda McTaggarta.   Wcześniej radomski bokser zdobywał tytuły mistrza ( 1957) i wicemistrza (1959) Europy.

                Złoty medalista igrzysk boksował w latach 1951- 1961, zakończył karierę w wieku 26 lat. Był zawodnikiem Broni, ale także OWKS Lublin i Legii Warszawa. Swoją karierę zakończył w Radomiu, później przez dwa lata był trenerem bokserów Broni. Kontynuował karierę trenerską w Lubinie i Wrocławiu. Zmarł 24 czerwca tego roku we Wrocławiu.

                Od 3 września na radomskim deptaku można oglądać okolicznościową wystawę z okazji rocznicy zdobycia olimpijskiego złota przez Kazimierza Paździora.
PODOBNE WPISY