Sukcesy wbrew przeciwnościom


Sezon piłkarski 2012/13 zakończył się – jako ostatni ligowe zmagania zakończyli młodzicy z rocznika 2001. Wczoraj cała piłkarska rodzina Broni świętowała zakończenie sezonu na wspólnym festynie, na którym bawiło się ponad 500 osób. Dziś czas jednak na podsumowania, a wkrótce na czas solidnych przygotowań przed rozpoczęciem kolejnego sezonu. Dzisiaj podsumowanie dokonań naszych drużyn młodzieżowych. Mimo finansowych i logistycznych problemów Broń w nadchodzącym sezonie będzie jedynym z regionu radomskiego i jednym bardzo nielicznych klubów na Mazowszu reprezentowanym w lidze mazowieckiej i makroregionalnej we wszystkich kategoriach wiekowych.

Juniorzy starsi – roczniki 1994/95 ( trener Dariusz Różański)
        W przypadku najstarszej drużyny można śmiało powiedzieć o spektakularnym sukcesie jakim jest awans drużyny juniorów starszych do ligi makroregionalnej.
      Rozgrywki juniorów starszych uległy reorganizacji – połączono dwa najstarsze roczniki a PZPN zorganizował rozgrywki makroregionalnej juniorów starszych. Po rundzie jesiennej do tej ligi awansowały Legia i Polonia Warszawa, a jeszcze jedno miejsce czekało na drużynę, która zajmie pierwsze miejsce na koniec rundy wiosennej. Ta sztuka udała się naszym młodym piłkarzom! Wiosną odnieśli komplet zwycięstw i w nowym sezonie zagrają z takimi drużynami jak: Legia czy Jagiellonia Białystok. Co ciekawe – „wiosenna” drużyna Broni składała się niemal w całości z zawodników z rocznika 1995. Ich rok starsi koledzy zostali wypożyczeni do seniorskich drużyn naszego regionu. Ponadto tacy zawodnicy jak: Jakub Chrzanowski, Przemysław Wicik, Filip Menert, Bartłomiej Książek, Przemysław Nogaj, Sebastan Wichucki stali się częścią kadry seniorów i trener Dariusz Różański mógł korzystać z nich w ograniczony sposób.
       Przed juniorami starszymi ( roczniki 95/96) bardzo ciekawy sezon konfrontacji z drużynami z czterech województw. To będzie także szansa „pokazania się” obecnym na tych meczach przedstawicielom klubów z wyższych lig – dlatego nasi piłkarze powinni mieć motywację do systematycznej obecności i ciężkiej pracy na treningach.

Juniorzy – rocznik 1996 (trenerzy: Artur Kupiec i Marek Siwak)

     Drużyna juniorów rocznika 1996 zakończyła swoją działalność jako pojedynczy rocznik. Drugi sezon w lidze mazowieckiej nasi piłkarze zakończyli na szóstym miejscu (po jesieni dwie najlepsze drużyny awansowały do ligi makroregionalnej juniorów). Dali się poznać jako ambitna drużyna, walcząca wbrew problemom. Jednym z nich była częsta zmiana trenerów. Konrada Główkę zastąpił na początku sezonu Artur Kupiec, a po jego odejściu – Marek Siwak, który prowadził rozwiązaną drużynę Legionu rocznika 1996. Trudno powiedzieć, ilu piłkarzy tej drużyny znajdzie miejsce w składzie drużyny juniorów starszych.

Juniorzy młodsi – rocznik 1997 ( trenerzy Konrad Główka i Marek Siwak)

     Dwa lata temu drużyna rocznika 1997 została rozwiązana po nieudanych barażach do ligi mazowieckiej. Reaktywowana po pół roku – najpierw grała same sparingi, by wystartować do sezonu z jednym celem – awansem do ligi mazowieckiej. Cel ten został osiągnięty – Broń zakończyła rozgrywki bez porażki, choć nie bez emocji. Nasi piłkarze zakończyli sezon z taką samą ilością punktów co druga Zwolenianka, ale wyprzedzili rywali lepszym bilansem bezpośrednich spotkań. Zmorą naszej drużyny były remisy – szczególnie na trawiastych boiskach rywali do których nie byli przyzwyczajeni. W barażach o II ligę mazowiecką nie było już wątpliwości- Broń zdecydowania pokonała Szydłowiankę 2:0 i 9:1. Drużyna wzmacnia się personalnie – dołączali do niej zawodnicy rozwiązywanych drużyn z Radomia – m.in. z Centrum Radom. Przed chłopcami sezon bardzo ciężkiej pracy- za rok mogą dołączyć do ligi makroregionalnej jako drużyna roczników 1996/97.

Trampkarze– rocznik 1998 ( trener Robert Rogala)

        Trampkarze starsi zadebiutowali w lidze mazowieckiej i można powiedzieć, że był to udany –stabilny debiut. Zajęli ósme miejsce, przeplatając zwycięstwa z porażkami. To był rok nauki i zbierania doświadczeń. Na uwagę zasługuje rozwój personalny tej drużyny. Gdy przejmował ją trener Robert Rogala – miał tylu zawodników aby skompletować drużynę na małe boisko. Dzisiaj na treningach pojawia się 25 zawodników.

Trampkarze – rocznik 1999 (trener Sebastian Starobrat)

        Kolejny debiutant w lidze mazowieckiej. Ta drużyna przysporzyła nam wiele radości zajmując trzecie miejsce na koniec sezonu. Wprawdzie po rundzie jesiennej zakończonej na drugim miejscu przyszła ochota na wygraną w całej lidze – jednak jeszcze tym razem silniejsza okazała się Polonia Warszawa. Ostatecznie zakończyli sezon na trzecim miejscu w swojej grupie, ponosząc tylko trzy porażki. Drużyna Sebastiana Starobrata jako pierwsza z młodzieżowych drużyn Broni zagrała na nowym stadionie i zrobiła świetne otwarcie pokonując Radomiaka 13:0.

Młodzicy – rocznik 2000 ( trener Mariusz Krzosek)

        „Jest mazowiecka, na Plantach jest mazowiecka” – śpiewali w sobotę po meczu z Championem Pionki podopieczni Mariusza Krzoska. Popularne „Kionki” w cuglach wygrały ligę i jesienią zaczną występy w lidze mazowieckiej. Ta drużyna powinna być jeszcze silniejsza – od nowego roku szkolnego tworzyć będzie sportową klasę gimnazjalną przy IV ZSO i dołączą do niej nowi zawodnicy chcący trenować w Broni. Na testach do niej stawiło się ponad 20 zawodników, zapewne część z nich będzie sporym wzmocnieniem.

Młodzicy – rocznik 2001 ( trener Konrad Tarka)

Podopieczni Konrada Tarki mają za sobą udany sezon. Wygrali zdecydowanie swoją grupę w Radomskiej Lidze Młodzików, jednak w finale musieli uznać wyższość Radomiaka. Teraz tę drużynę będzie czekała walka o ligę mazowiecką.

Młodzicy – rocznik 2002 ( trener Marek Siwak)

Chłopcy podjęli wyzwanie gry w lidze zawodników rocznika 2001 i w swojej grupie zajęli bardzo dobre trzecie miejsce nawet z szansami na drugą pozycję.

Żacy – roczniki 2003 – 2007

Najmłodsze roczniki konfrontują się w turniejach i pierwszych meczach towarzyskich. Rocznik 2003 trenera Tomasza Dziubińskiego odnosił turniejowe zwycięstwa, podobnie jak drużyny rocznika 2004 Ireneusza Gorczycy i Zdzisława Miłkowskiego. Chłopcy z rocznika 2005 Sebastiana Starobrata rozegrali pierwsze mecze towarzyskie, zbierając doświadczenia.
Broń w tym roku rozpoczęła szkolenie już nawet przedszkolaków – rocznik 2006 przejął trener Mirosław Peresada, a od wiosny zaczęły się zajęcia chłopców urodzonych w roku 2007 i 08. Trenerzy Wojciech Banaczek ( były piłkarz Broni) i Marek Zakrzewski prowadzili zajęcia na płycie nowego stadionu i z wielką przyjemnością można było obserwować, jak grupa ponad dwudziestu maluchów ćwiczy na nowym stadionie, który w koncepcjach rodził się w tym samym czasie, gdy ci chłopcy przychodzili na świat. Warto zauważyć, że u boku bardziej doświadczonych kolegów swoich trenerskich sił próbuje Norbert Rdzanek – obecny piłkarz seniorskiej drużyny Broni.

Broń Radom to obecnie 16 drużyn z ponad czterystoma trenującymi w niej zawodnikami. Jak wcześniej wspomnieliśmy, Broń jest jedynym w regionie radomskim i jednym z nielicznych na Mazowszu reprezentowanym we wszystkich ligach mazowieckich oraz lidze makroregionalnej. Gdy z powodów finansowych kurczą się i upadają inne radomskie kluby szkolące młodzież –do Broni garną się nowi zawodnicy, jesteśmy klubem szkolącym największą ilość młodzieży w mieście. Sukcesy to zasługa zawodników, rodziców, trenerów, sponsorów, wolontariuszy oraz władz klubu.

       Można powiedzieć- sukcesy wbrew trudnościom – przede wszystkim logistycznym i finansowym. Szkolenie tak dużej ilości młodzieży powoduje, że brakuje miejsc do prowadzenia zajęć – czasem na sztucznym boisku MOSiR trenują w tym samym czasie trzy grupy. Wszyscy z niecierpliwością oczekują na oddanie do użytku trawiastego boiska treningowego na terenie nowego stadionu. Nawet jego oddanie nie rozwiąże wszystkich problemów – w Radomiu po prostu brakuje boisk z naturalną nawierzchnią.
Szkolenie tak licznej grupy zawodników pociąga za sobą koszty. Niestety, mimo ciągłego progresu ilości zawodników i jakości drużyn- kolejnych awansów – Broń co roku otrzymuje coraz mniejsze dotacje miejskie na szkolenie młodzieży, czasem chyba nieproporcjonalne do dotacji dla innych klubów czy dyscyplin. Broń ze swoimi sukcesami i szkoleniem coraz większej ilości młodzieży zasługuje na większe zainteresowanie władz miasta oraz na przychylność sponsorów.

PODOBNE WPISY